Purchasing

Buy smarter. Before you place the order.

Connect inventory, demand and supplier pricing to make better purchasing decisions — all from one place.

Know what to buy
Demand, stock and incoming in one view
Know when to buy it
Reorder points and supplier lead times
Know who to buy from
Vendor pricing side by side
Know what you're paying
Cost history on every line item
Purchase overview

Recommended orders

24

Pending orders

8

Items at risk

12

Potential savings

$1,240

ProductForecastCurrent stockRecommended order
Vine Tomatoes77.2 lbs17.6 lbs59.5 lbs
Organic Bananas92.6 lbs39.7 lbs52.9 lbs
Iceberg Lettuce40 units12 units28 units
Red Apples66.1 lbs114.6 lbsNo order

Smart purchase recommendations

Turn demand into a purchase decision.

WECOMM combines expected demand, current inventory and incoming stock to help determine what needs to be ordered.

Order recommendation · Vine Tomatoes

Expected demand

77.2 lbs

Next 7 days

Current stock

17.6 lbs

Store #1

Incoming

11.0 lbs

PO #10471

Recommended order

48.5 lbs

Vine Tomatoes

Recommendations are a starting point — your buyer can adjust any quantity before the order is sent.

Explore Demand Forecasting

Vendor price intelligence

Know which vendor is giving you the better price.

Compare pricing for the same product across your suppliers and quickly identify where you're paying more.

Vendor comparison · Vine Tomatoes — per lb
  • Vendor ACurrent

    Quoted this week

    $1.81/lb

  • Vendor BBest price

    Quoted this week

    $1.59/lb

  • Vendor C

    Quoted this week

    $1.66/lb

  • Vendor D

    Quoted this week

    $1.91/lb

30-day price history · Vine Tomatoes

30 days agoToday · $1.59/lb
Savings opportunity
Current vendorVendor A
Current price$1.81/lb
Best available price$1.59/lb
Potential saving$0.23/lb

For a 220 lbs order

$50

Potential saving on this line

WECOMM compares the vendor pricing available in your account. It doesn’t negotiate with suppliers or guarantee a market-low price.

Explore Vendor Price Intelligence

Purchase orders

Create and manage purchase orders without the busywork.

Recommended quantities, vendor pricing and pack sizes are already on the line — your team reviews, adjusts and sends.

Purchase order #10482Ready to order

Supplier

Green Valley Produce

Expected delivery

Tomorrow, 6:00 AM

ItemQuantityUnit priceLine total
Vine Tomatoes59.5 lbs$1.59/lb$94.50
Organic Bananas52.9 lbs$0.86/lb$45.60
Iceberg Lettuce28 units$1.20/unit$33.60
Subtotal$173.70
Freight$40.80
Order total$214.50

AI invoice processing

Turn supplier invoices into inventory data.

Scan an invoice with your phone or upload a PDF. WECOMM extracts the products, quantities and pricing so your team spends less time entering data manually.

Supplier invoice · scanned

Green Valley Produce

Invoice GVP-88214 · Delivered Tue 6:00 AM

  • Vine Tomatoes70.5 lbs$3.50
  • Organic Bananas52.9 lbs$1.90
  • Iceberg Lettuce40 units$1.20
  • Red Apples39.7 lbs$3.10
WECOMM extraction4 lines read
ProductQuantityPriceStatus
Vine Tomatoes70.5 lbs$3.50Matched
Organic Bananas52.9 lbs$1.90Matched
Iceberg Lettuce40 units$1.20Matched
Red Apples39.7 lbs$3.10Price changed

Red Apples came in at $1.41/lb against $1.34/lb on the last delivery.

Receiving

From purchase order to received inventory.

Check in the delivery, record what actually arrived and let inventory and costs follow the same record.

  1. 01

    Purchase order

    PO #10482 sent

  2. 02

    In transit

    Confirmed by supplier

  3. 03

    Received

    Checked in at the dock

  4. 04

    Inventory updated

    On-hand adjusted

Store team checking in a produce delivery at the receiving dock
Receiving · Vine TomatoesReceived
Ordered88.2 lbs
Received83.8 lbs
Difference−4.4 lbs
Actual cost$1.59/lb
SupplierGreen Valley Produce

The 4.4 lbs shortfall is logged against the order, so on-hand stock and cost reflect what was actually delivered.

See Inventory & Operations

Purchase history

Understand how your purchasing costs are changing.

Track what you paid, when it changed and which supplier it came from — by product, vendor or category.

Cost analysis
Product: Vine TomatoesVendor: AllCategory: ProduceLast 30 days
ProductVine Tomatoes
Current cost$1.59/lb
Previous cost$1.45/lb
Change+9.4%
SupplierGreen Valley Produce

30-day cost trend

$3.18 low$3.55 highToday $3.50

Built for grocery

Especially useful when what you sell changes every day.

Fresh produce and perishables require tighter purchasing decisions. WECOMM brings sales, inventory, demand and supplier pricing together so your team can act with better information.

Fresh produce display in a grocery store
TomatoesBananasLettuceApplesAvocados
  1. 1

    Today's sales

    Tomatoes trending up

    83.8 lbs sold

  2. 2

    Current stock

    Below reorder point

    17.6 lbs on hand

  3. 3

    Expected demand

    Weekend uplift

    77.2 lbs / week

  4. 4

    Recommended order

    Adjustable

    59.5 lbs

  5. 5

    Vendor comparison

    Vendor B

    $1.59/lb best

Connected retail

Purchasing doesn't work alone.

Every sale and inventory movement contributes to better purchasing decisions.

  1. 01

    POS

    “Sale completed”

  2. 02

    Inventory

    “On-hand updated”

  3. 03

    Demand forecasting

    “Expected demand revised”

  4. 04

    Purchasing

    “Order recommended”

  5. 05

    Vendor intelligence

    “Best price surfaced”

  6. 06

    Reports

    “Cost and margin updated”

Purchasing is one connected part of the complete WECOMM retail POS platform — not a separate procurement tool bolted on the side.

Buy with better information.

WECOMM connects inventory, demand and supplier pricing so your team can make smarter purchasing decisions.